Вимоги на мільярд

17 грудня, 2019

У листопаді 2019 року Служба автомобільних доріг в Сумській області оголосила чотири тендери на ремонт доріг, сумарна очікувана вартість яких - 1 мільярд 168 мільйонів гривень. Все б нічого, але аналіз тендерної документації показує наявність дискримінаційних вимог у кожній закупівлі.

Мова йде про наступні закупівлі САД:

В тендерній документації кожної з чотирьох закупівель є вимоги, що обмежують конкуренцію. Це призводить до дискримінації потенційних учасників.

Наприклад, учасники мають підтвердити наявність певного обладнання у конкретній кількості.

Зокрема, у ТД закупівлі на ремонт дороги Т-25-03 Вільне-Кролевець САД зобов’язує учасників підтвердити наявність 10-ти автомобілів-самоскидів, 4-ох дорожніх котків, одного асфальтоукладчика, одного автогрейдера, одного экскаватора, тощо.

Учасники мають підтвердити наявність схожого переліку обладнання по кожній із названих закупівель. Щоправда, переліки трохи різняться. 

А ось вимога про наявність десяти автомобілів-самоскидів є всюди. Важко зрозуміти, чому саме десять одиниць техніки, а не дев’ять чи одинадцять. При цьому, техніка може бути як власна, так і орендована. 

ГО “Агентство ефективних рішень” звернулось до САД з проханням надати роз'яснення щодо вимог у тендерній документації, втім відповіді ще не отримано.

Окрім того, у вказаних закупівлях САД в Сумській області вимагає від учасників підтвердження виконання ремонтів автомобільних доріг по кожному окремо виду робіт та у певному обсязі.

Наприклад, у ТД закупівлі ремонту дороги  Н-12 Суми-Полтава, замовник вимагає надати позитивний відгук замовника послуг/робіт за аналогічними  договорами.  

У розумінні САДу аналогічний договір — це укладений учасником протягом 2015-2019 років договір з капітального ремонту, реконструкції, будівництва або поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення з сумарним обсягом виконання за будь-які 2 роки (в межах 2015-2019 років) основних видів робіт (по кожному виду окремо)  не менше 100 % від необхідних обсягів даної процедури закупівлі, а саме:

- влаштування основ дорожнього одягу за технологію «холодний ресайклинг» та/або оптимальна піщано-щебенева суміш оброблена цементом – 221 049,0 м2;
- влаштування нижнього та/або вирівнюючого шару покриття з асфальтобетонної суміші – 337 192,0 м2;
-  влаштування верхнього шару покриття з щебенево-мастикової асфальтобетонної суміші  – 334 766,0 м2.

Аналогічне підтвердження виконання ремонтів доріг, однак у різних обсягах, вимагається у кожній з чотирьох закупівель. Водночас, щоразу цей обсяг має бути не менше 100% від обсягу оголошеної САДом закупівлі. 

Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель у своєму рішення від 02.04.2019 року №3871 встановила, що вимога про підтвердження виконання ремонтів автомобільних доріг за кожним з основних видів робіт у обсязі не меншому ніж 100% від обсягу, визначеного замовником, є дискримінаційною вимогою по відношенню до учасників закупівлі та зобов’язала замовника усунути вказане порушення. 

Окрім того, роботи за аналогічним договором мають бути виконані саме на дорогах “державного значення”. Такі вимоги до учасника Колегія АМКУ також неодноразово визнавала дискримінаційними. Зокрема, наприклад, у рішенні від 27.08.2019№11818-р/пк-пз. Як відомо, “холодний ресайклінг” роблять теж не всі учасники 

ГО “Агентство ефективних рішень” звернулось до Служби автомобільних доріг в Сумській області з вимогою прибрати дискримінаційні вимоги, втім замовник змін ще не вносив. Аналогічні звернення були надіслані і до Державного агентства автомобільних доріг України, регіональним підрозділом якого є САД. Потенційні учасники також вважають такі вимоги дискримінаційними, відтак вказані умови тендерної документації теж уже почали оскаржувати до АМКУ.

Ольга Ничай 

Вперше опубліковано: https://dozorro.org/blog/vimogi-na-milyard

Поділитися новиною img img

Читайте також

Проєкт договору в спрощеній закупівлі: публікувати чи ні? Проєкт договору в спрощеній закупівлі: публікувати чи ні? На честь дня народження спрощених відповідаємо на найпоширеніші питання щодо них. 20 квітня, 2021
Новорічна казка за бюджетні кошти: скільки витратили на солодощі для дітей Новорічна казка за бюджетні кошти: скільки витратили на солодощі для дітей 7 лютого, 2021
Маски, щитки і термометри: як освітяни Франківщини готуються до офлайн н.. Маски, щитки і термометри: як освітяни Франківщини готуються до офлайн н.. Цьогоріч новий навчальний рік для деяких школярів Прикарпаття розпочався дистанційно. А.. 16 жовтня, 2020