У режимі прискорення: як Ямницька ОТГ закривала бюджетний рік на ProZorro

24 лютого, 2020 У режимі прискорення: як Ямницька ОТГ закривала бюджетний рік на ProZorro

Аналітики “Агентства ефективних рішень” щороку аналізують договори, укладені розпорядниками коштів у грудні, під завершення бюджетного року, оскільки саме тоді відбувається найактивніше витрачання коштів державного та місцевого бюджетів.

Як показує практика, саме у цей період кількість неконкурентних процедур у системі ProZorro збільшується в рази. Причиною цьому є намагання розпорядників коштів освоїти залишки на рахунках. Здебільшого, закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються ними напряму, на так звані допорогові суми. Це означає, що замовник шукає та обирає постачальника самостійно, а у ProZorro публікує лише звіт про укладений договір. 

Тенденцію до нерівномірного витрачання коштів відзначають і в Міністерстві фінансів України. У наведеній Мінфіном інфографіці показано, що суми видатків місцевих бюджетів в грудні збільшуються в рази, у порівнянні з іншими місяцями, і ця ситуація повторюється з року в рік. 

 

Зі сторінки Міністерства фінансів у Facebook

На Прикарпатті теж присутня тенденція до масового освоєння коштів під Новий рік. Минулоріч лідером за кількістю прямих договорів у грудні була Ямницька сільська рада об'єднаної територіальної громади. Під кінець 2019 року ямничани провели у ProZorro 221 процедуру закупівель, з них лише 3 були конкурентними, а 217 - проведено напряму, без аукціону. 

Ямницька ОТГ - найбагатша громада області. За даними експертів Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International, Ямниця за січень - вересень 2019 року мала найбільше доходів у розрахунку на 1-го мешканця – 8 832,6 гривень. Що цікаво, більшість грудневих закупівель були профінансовані саме з місцевого бюджету.

Щодо двох сотень прямих договорів, то левова їх частина припадає на закупівлю робіт і послуг, пов’язаних з будівництвом, ремонтами та веденням технічного нагляду. В цілому ми нарахували 175 таких закупівель на понад 10 млн гривень. Судячи із цих договорів, у Ямницькій ОТГ в останній місяць року взялися масово ремонтувати дороги, приміщення шкіл, облаштовувати дитячі майданчик та облагороджувати території. Поміж тим, найбільшими освоювачами цих коштів є колишній посадовець, місцевий депутат  та ФОПи, окремі з яких пов'язані між собою. 

 Власне найбільшу кількість договорів у грудні Ямницька ОТГ уклала із ФОПом з Коломийщини - Пацаком Романом Дмитровичем. Раніше він обіймав посаду начальника Управління капітального будівництва та заступника директора Департаменту ЖКГ Івано-Франківської облдержадміністрації.  

Підприємець у грудні уклав із сільською радою 51 договір на ведення технічного нагляду за об'єктами будівництва на суму 94 тис гривень. Загалом у 2019 році Роман Пацак уклав із ОТГ 77 прямих договорів на майже 190 тис гривень. 

Наступною за кількісю укладений договорів йде ФОП Стасінчук Наталія Василівна. Підприємниця отримала реєстрацію менше року тому та попри це, у грудні, уклала із сільською радою 42 прямі договори.

Більшість підрядів стосувалися ремонту вуличного освітлення по кожній окремій вулиці у селах ОТГ. Також Наталія Стасінчук займалася благоустроєм територій, облаштуванням поліцейської станції, ремонтом класу у музичній школі. В цілому підприємниця отримала від сільської ради у грудні 4,5 млн гривень. 

Найбільший договір із Ямницькою громадою був укладений на будівництво спортивного майданчика у селі Тязів. Що цікаво, за документами підприємниця нібито виконала роботи на 730 тис гривень за один день, оскільки, що договір, що акт виконаних робіт датовані одним числом - 12 грудня. Більше того, вже наступного дня замовник сплатив роботи. 

Аналогічно відбулася закупівля з ремонту та облаштування бруківкою дороги до урочища “Порохівня”. Роботи на 634 тис гривень сільська рада замовила ФОПу 13 грудня і цим же числом датований акт виконаних ротів. 

Серед іншого, ми проаналізували скільки договорів сільська рада укладала із підприємницею по кожній окремій даті. Так, найбільше підрядів від ОТГ Наталія Стасінчук отримала 18 грудня - відразу 8 договорів. Водночас, 18-им грудня датовані акти виконаних робіт по цим договорам. Тобто виходить, що за день підприємниця встигла провести 8 ремонтів. 

32 договори на суму 1,3 млн гривень сільська рада уклала із ФОПом Третяком Михайлом Васильовичем. Більшість закупівель стосувалися поточного ремонту доріг, а саме підсипання вулиць щебенем. Так, 10 грудня сільська рада уклала із підприємцем 23 договори на виконання ремонтних робіт і ця ж дата стоїть на актах виконаних робіт. Тож виходить, що Михайло Третяк за один день підсипав щебенем два десятка вулиць вулиць в Павлівці на 330 тис гривень.

Що цікаво, у жовтні 2017 року Михайло Третяк був обраний депутатом Ямницької ОТГ, а нині є членом постійної депутатської комісії з питань фінансів та бюджету. 

До 2018 року підприємець лише один раз брав участь у торгах на ProZorro, а пiсля обрання депутатом почав активно отримувати підряди від сільської ради і на сьогодні Ямницька ОТГ є його найбільшим замовником.

Загалом, за перший рік депутатства підприємець отримав з бюджету громади понад 3 млн гривень, а у 2019 році -  2 млн гривень.

Фактично, ці троє підприємців під кінець року загалом отримали 125 підрядів від сільської ради на виконання ремонтних робіт та ведення технічного нагляду, а це орієнтовно 70% від усіх прямих договорів у грудні. 

До прикладу, у рази менше підрядів отримало підприємство “Автомагістраль-ІФ” -  5 договорів на суму 600 тис гривень. Власне, це один із найбільших підрядників Ямницької ОТГ.  За весь період співпраці сільська рада уклала із підприємством 161 договір на понад 25 млн гривень. При цьому, всі закупівлі стосувалися поточного та капітального ремонту доріг і відбувалися за процедурою звітування, без аукціонів.

У грудні підприємство теж ремонтувало дороги та облаштовувало автомобільну стоянку. Так, за 260 тис гривень “Автомагістраль-ІФ” провело капремонт дорожнього покриття на вул. Самостійна в селі Ямниця. Договір та акт виконаних робіт датовані 21 грудня, а три дні потому замовник повністю проплатив роботи. 

З даних порталу Clarity Project можна побачити ще одну цікаву деталь про найбільших грудневих підрядників Ямницької ОТГ. Виявляється, Михайло Третяк та Наталія Стасінчук зареєстровані у селі Павлівка, що входить до складу Ямницької ОТГ. Крім того, що вони односельчани, їх пов'язує спільний номер телефону, який фігурував на різних  закупівлях цих підприємців. 

 

Що цікаво, такий же номер телефону можна побачити серед контактів ще одного ФОПа - Круля Михайла Дмитровича. Він теж активно продає товари та надає послуги Ямницькій ОТГ. Лише за минулий рік сільська рада уклала із ним 38 договорів на 1,6 млн гривень, і всі по процедурі звітування. Поміж тим, Петро Круль значиться засновником підприємств “КПМ Буд Транс” та “Планетабуд”.  Таким чином, можемо припустити, що зачасту роботи виконують одні і ті ж люди, незалежно від того, з ким підписано договір.

Загалом бачимо, що традиція “одноденних ремонтів” у кінці бюджетного року продовжується. Численні прямі договори у грудні разом зі звітуванням про використані кошти породжують і низку питань до розпорядників коштів. Таким чином, непрозорими залишаються процеси планування закупівель, виконання робіт та контроль за якістю ремонтів. 

 

Тетяна Черниш

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО “Агентство ефективних рішень”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

 

Поділитися новиною img img

Читайте також

Проєкт договору в спрощеній закупівлі: публікувати чи ні? Проєкт договору в спрощеній закупівлі: публікувати чи ні? На честь дня народження спрощених відповідаємо на найпоширеніші питання щодо них. 20 квітня, 2021
Новорічна казка за бюджетні кошти: скільки витратили на солодощі для дітей Новорічна казка за бюджетні кошти: скільки витратили на солодощі для дітей 7 лютого, 2021
Маски, щитки і термометри: як освітяни Франківщини готуються до офлайн н.. Маски, щитки і термометри: як освітяни Франківщини готуються до офлайн н.. Цьогоріч новий навчальний рік для деяких школярів Прикарпаття розпочався дистанційно. А.. 16 жовтня, 2020