Половина розпорядників коштів Франківщини відкрито не звітує про свої витрати

31 жовтня, 2019 Половина розпорядників коштів Франківщини відкрито не звітує про свої витрати

Частина бюджетних установ Прикарпаття досі не оприлюднює інформацію про рух коштів на казначейських рахунках. Щоб покращити ситуацію, “Антикорупційна платформа” направила розпорядникам коштів півтори сотні звернень з пропозицією дотримуватися закону і звітувати про свої витрати на порталі Є-Дата.

У 2015 році, після прийняття закону “Про відкритість використання публічних коштів”, всі установи та підприємства, що отримують фінансування з державного чи місцевого бюджетів, зобов’язані оприлюднювати інформацію на єдиному вебпорталі використання публічних коштів Є-Дата. 

Портал є офіційним державним ресурсом, на якому оприлюднюються всі трансакції на казначейських рахунках починаючи від 1 копійки. 

Оприлюднювати інформацію на порталі Є-Дата зобов’язані розпорядники коштів державного та місцевого бюджетів, органи Пенсійного фонду, підприємства, а також фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування. При цьому доступ до інформації є вільним та безоплатним.

Тож завдяки порталу платники податків можуть задовольнити свої інтереси щодо контролю та використання публічних коштів. Проте на практиці значна частина розпорядників коштів не поспішає відкривати широкому загалу інформацію про свої витрати.

Громадська організація “Антикорупційна платформа” раніше писала, як в Івано-Франківській області бюджетні установи виконують закон “Про відкритість використання публічних коштів”. 

Минулого року лише половина організацій Прикарпаття, які отримали гроші з бюджету, зареєстрували свої кабінети на вебпорталі spending.gov.ua. 

Тож у рейтингах дослідження, проведеного командою Є-Дата влітку 2018 року, наша область займала одну із найнижчих позицій по країні, випередивши Закарпатську, Донецьку,  Луганську області та Крим.  

Ба більше, наявність кабінету на порталі Є-Дата ще не гарантує, що бюджетні установи почнуть оприлюднювати інформацію про свої витрати. 

Щоб покращити ситуацію із відкритістю розпорядників коштів, “Антикорупційна платформа” впродовж року відправила 150 листів до бюджетних установ та організацій області, щоб поінформувати керівників цих закладів про необхідність виконання закону “Про відкритість використання публічних коштів” та попередити про відповідальність за порушення його вимог. 

Звернення адресувалися тим розпорядникам, які не мали зареєстрованого кабінету на порталі є-Дата або ж були зареєстровані, але досі не оприлюднили жодного документа.

Закон встановлює чіткий перелік документів, які зобов’язана оприлюднювати кожна організація, що одержувала кошти з бюджету. Йдеться про обсяги бюджетних призначень та асигнувань, інформацію про укладені за звітний період договори та стан виконання договорів (разом з відповідними актами), кількість службових відряджень.

Власне, інформацію про укладені договори можна знайти у системі ProZorro, проте більш докладно про використання коштів бюджетники зобов’язані звітувати саме на порталі Є-Дата. 

У липні цього року команда пошуково-аналітичної системи 007 оприлюднила статистику щодо кількості зареєстрованих кабінетів на порталі spending.gov.ua. Івано-Франківська область покращила свій результат на 6% порівняно з 2018 роком  станом на 1 липня цього року на порталі зареєструвалися 56% розпорядників. Для порівняння, найвищий відсоток зареєстрованих кабінетів цьогоріч має Кіровоградська область, там зареєструвалися 83% розпорядників. А загальна кількість зареєстрованих кабінетів по всій Україні складає 72%.

Половина розпорядників коштів Франківщини відкрито не звітує про свої витрати 1

Дані взято з сайту 007.org.ua

Щодоо районів, то в Івано-Франківській області поки найкращі показники показують Верховинський, Коломийський, Рожнятівський, Богородчанський, Калуський і Рогатинський райони. Кількість зареєстрованих там кабінетів трохи перевищує 50%. А ось найнижчий показник в області має Косівський район  36%.

Половина розпорядників коштів Франківщини відкрито не звітує про свої витрати 3

Дані взято з сайту 007.org.ua

В цілому лише 15 розпорядників бюджетних коштів позитивно відреагували на звернення щодо оприлюднення інформації на порталі Є-Дата. Як виявилося, багато службовців та чиновників елементарно не знають про обов’язок публікації таких даних. 

Проте незнання не звільняє від відповідальності, у цьому випадку  адміністративної відповідальності. Згідно із законом, за неоприлюднення інформації про використання публічних коштів керівникам розпорядників та одержувачам коштів загрожує штраф від 425 до 850 гривень. 

*Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією.

Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Поділитися новиною img img

Читайте також

Судді Конституційного Суду України мають піти Судді Конституційного Суду України мають піти Відкритий лист громадських організацій 5 листопада, 2020
EastCode: ПРООН та Мінцифри оголошують конкурс інноваційних ІТ-рішень дл.. EastCode: ПРООН та Мінцифри оголошують конкурс інноваційних ІТ-рішень дл.. 16 жовтня, 2020
Коломийська та Бурштинська міські ради - лідери у рейтингу прозорості  в.. Коломийська та Бурштинська міські ради - лідери у рейтингу прозорості в.. Всеукраїнська Коаліція “Прозорі Ради” презентувала результати громадського моніторингу .. 12 листопада, 2019