Як будуються райони Прикарпаття: аналіз виділених з бюджету коштів

12 червня, 2020 Як будуються райони Прикарпаття: аналіз виділених з бюджету коштів

Агентство ефективних рішень дослідило, скільки бюджетних коштів було виділено на будівництво та ремонти в Івано-Франківської області протягом попередніх трьох років.

Ми проаналізували всі договори на закупівлю будівельних робіт та послуг з поточного ремонту в області, укладені протягом 2017-2019 років. Звертаємо увагу, що у вибірку не були включені роботи, які закуповувалися обласною службою автодоріг, територіальними відділеннями державних органів влади (нацполіція, податкова, суди тощо) та ВНЗ. Натомість, були відібрані лиш ті закупівлі, гроші на які виділялися, в першу чергу, “за сприяння” органів місцевого самоврядування. Також у вибірку закладені закупівлі за період у три роки, що дозволяє побачити тенденцію розподілу коштів, зокрема, на фінансування великих інфраструктурних об’єктів.

В підсумку ми отримали близько 14 тисяч договорів на будівництво і ремонти по Франківщині, загальною вартістю 7,8 мільярда гривень. Сюди увійшли всі укладені протягом попередніх трьох років договори: від 1 гривні на будівництво клубу в Пасічнянській сільській раді до 198 мільйонів на будівництво басейну в Коломиї.

Поміж тим, завдяки даним з порталу Prozorro, вдалося зробити розподіл договорів по районах області, двох містах обласного значення (Болехівській і Яремчанській міських радах) та приміських селах Івано-Франківська. 
Зауважимо, що інформація про укладені договори не відображає реальну кількість освоєних коштів, оскільки окремі з них (близько 2%) були розірвані після виплати частини коштів або без проплат, а деякі - не виконані у повному обсязі. При цьому, вартість укладених договорів показує як пріоритетні території, на які з державного бюджету виділяються більші суми, так і райони, які  недофінансовані.

Де будуються найбільше, а де не дуже?

Найбільше грошей на будівництво виділялося в Івано-Франківську - загалом 2,16 мільярда гривень. На другому місці - Коломийський район, де було закуплено робіт майже на 1 мільярд гривень. Далі йдуть Рожнятівський і Тисменицький райони - 564 та 503 мільйони гривень відповідно.

Серед районів, де протягом останніх трьох років укладено найменше договорів на будівництво, опинилися Тлумацький (204 мільйони грн) і Городенківський (120 мільйонів грн), а також Болехівська міська рада (95 мільйонів). А ось на Рогатинський район було виділено найменше коштів - всього 67 мільйонів гривень.

Чи залежить розподіл коштів від чисельності населення?

Крім загальних сум договорів ми вирішили співставити виділені кошти з чисельністю населення, щоб порахувати, скільки коштів приблизно припадає на 1 мешканця району чи міста. Для цього взяли попередні дані Головного управління статистики про чисельність наявного населення у районах і міських радах області станом на 1 січня 2020 року.

Виявилося, що за попередні три роки на Прикарпатті на одного мешканця припало в середньому 6000 бюджетних гривень на ремонт чи будівництво. Проте, якщо поглянути на цифри у розрізі районів, то побачимо, що деякі регіони області значно недофінансовані у порівнянні з іншими.

Так, на 1 мешканця Яремчанської міської ради припадає понад 17 тисяч гривень. Така цифра не є дивною, адже з минулого року в Поляниці почали будувати великий біатлонний комплекс, а також роблять каналізаційні мережі у самому Яремчі (загальною вартістю 273 мільйона гривень). По 10,5 тисяч гривень на 1 людину виділялося у Верховинському районі та приміських селах Івано-Франківська. В самому обласному центрі сума виділених будівельних коштів на 1 франківця за 3 роки склала близько 9 тисяч гривень.

Цікаво, що Коломийський район, маючи майже мільярд виділених коштів у розрахунку на кількість населення отримав нижчий за середній показник - приблизно 5,8 тисяч гривень на 1 людину.

А от найменші суми за цим показником виділялися у Городенківському (2333 грн/люд.), Надвірнянському (2228 грн/люд.) та Рогатинському (1732 грн/люд.) районах.

Таким чином, розподіл коштів у порівнянні з чисельністю населення тільки підтверджує, що Городенківський та Рогатинський райони протягом останніх 3 років залишалися значно недофінансованими порівняно з іншими районами Прикарпаття. У Надвірнянському районі спостерігається схожа тенденція. 

Великі будови

Ще одним фактором нерівномірного розподілу коштів може слугувати джерело фінансування будівельних робіт. Для цього варто глянути на найдорожчі договори, щоб дізнатися, за рахунок яких коштів здійснювалося будівництво.

Так, в Івано-Франківську найбільші контракти уклали на будівництво моста через Бистрицю Солотвинську - 120 млн грн, а також на будівництво навчально-виховного комплексу ЗОШ №6 в мікрорайоні «Опришівці» - майже 107 млн грн. Наразі всі роботи за цими договорами фінансуються за рахунок міського бюджету, хоча міська влада робить регулярні спроби отримати державне фінансування.

В Коломийському районі найдорожчим об'єктом стало будівництво басейну «H2O-CLASSIC» в місті Коломиї - вартість робіт перевищила 198 млн гривень. Джерелом фінансування є кошти місцевого та державного бюджетів, проте, основна частина коштів припадає все ж на державну казну. Ще один великий договір було укладено на реконструкцію каналізаційних мереж в Коломиї вартістю майже 63 млн грн. Ці роботи також фінансувалися в основному за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Одним з найдорожчих контрактів в області став також договір на будівництво біатлонного комплексу в селі Поляниця Яремчанської міської ради вартістю 148 млн грн. Цей амбітний проект повністю фінансується за державні кошти. При цьому, фінансування будівництва проходить практично без затримок і сьогодні є набагато стабільнішим за фінансування інших великих будівельних проектів у області.

В Тисменицькому районі найдорожчими об’єктами будівництва є освітні заклади: у 2018 році тут взялися зводити навчально-виховний комплекс у селі Чукалівка (34,5 мільйонів гривень) та садочок у селі Лисець (майже 23 мільйона гривень), а в 2019 році розпочали будівництво дитячого садка в селі Чорнолізці вартістю 33 мільйона гривень. Всі ці роботи в основному фінансувалися за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Так само завдяки державному фінансуванню стали можливі будівельні проекти у Рожнятівському районі. Найбільші будівництва району сконцентровані у Брошнів-Осадській ОТГ: це зведення полігону ТПВ вартістю 73 мільйона гривень, реконструкція очисних споруд вартістю понад 60 мільйонів гривень та будівництво спортивного комплексу за 48,5 мільйонів гривень.

Цей список можна було б продовжувати й далі. Найбільш характерним для всіх цих договорів є те, що основним джерелом фінансування великих проектів в області (за винятком самого Івано-Франківська) є кошти державного бюджету. При цьому потрібно враховувати, що майже всі ці проекти передбачають співфінансування з боку місцевих рад, тому на зведення таких об’єктів виділяються кошти і з обласного, міського бюджету чи бюджету ОТГ, хоча й вони в кілька разів менші, ніж з державної казни.

Загалом, ситуація з тим, як на Прикарпатті укладалися договори на будівництво та ремонти протягом попередніх років, показує нерівномірний розподіл коштів серед районів області. І якщо дивитися на цифри за попередні три роки, то прослідковується тенденція, за якої одні райони недофінансовуються, і інші стабільно отримують великі суми на ремонти і будівництво.

Також бачимо, що значна частина грошей, які виділялися на будівництво в районах, надходила з державного бюджету. Тому причини недостатнього фінансування будівельних та ремонтних робіт слід шукати не тільки у розмірах місцевих бюджетів.

Насамкінець додаємо відео про те, як укладалися будівельні контракти в районах області протягом 2017-2019 років:

 

Остап Бринський

Поділитися новиною img img

Читайте також

Як будуються райони Прикарпаття: аналіз виділених з бюджету коштів Як будуються райони Прикарпаття: аналіз виділених з бюджету коштів Агентство ефективних рішень дослідило, скільки бюджетних коштів було виділено на будівн.. 12 червня, 2020
Чи ефективні комунальні підприємства обласної ради? Чи ефективні комунальні підприємства обласної ради? Три роки тому комунальні підприємства зобов'язали оприлюднювати фінансові звіти. На сьо.. 16 жовтня, 2019